okt

Medzinárodný deň školských knižníc

kniha mini„Chceš sypať vedomosti ako z malíčka?
Tak čítaj knihy odmalička.“

Každoročne štvrtý októbrový pondelok si pripomíname Medzinárodný deň školských knižníc. Prvý raz ho vyhlásila v roku 1999 Dr. Blanche Woolls, prezidentka Medzinárodnej asociácie školského knihovníctva. Tohoročnou témou Medzinárodného dňa školských knižníc je „Radosť ukrytá v podpore čítania a vzdelávania školskou knižnicou“.
Kniha nám ponúka omnoho viac, ako si dokážeme predstaviť. Pri čítaní knihy sa mnohokrát dozvieme niečo nové, čo sme doteraz nevedeli. Rôznymi zábavnými formami práce s knihou podporili dobrý a trvalý vzťah ku knihe a školskej knižnici aj žiaci I. stupňa ZŠ.

Žiaci 1. ročníka si pozreli prezentáciu pod názvom Z rozprávky do rozprávky, počúvali rozprávku, ktorú následne zdramatizovali, z prečítaných úryvkov hádali názvy rozprávok, priraďovali k nim jednotlivé predmety a postavy, kreslili svojich obľúbených rozprávkových hrdinov.
Žiaci 2. ročníka si vypožičali knihu zo školskej knižnice Danka a Janka, ktorú čítali počas mesiaca október. Pozreli si animovanú rozprávku O Všadebolovi, navštívili tiež Hornozemplínsku knižnicu vo Vranove nad Topľou.
„Kniha - priateľ človeka“- takéto heslo poskladali pátrači 3. ročníka z písmen v školskej knižnici. V regáloch pri knihách boli aj iné písmená. Žiaci zistili, že slúžia na rýchlejšie a ľahšie vyhľadávanie kníh. Knihy skúmali, čítali ich názvy, mená autorov a ilustrátorov. V triede si potom urobili súťaž o tom, kto si zapamätal čo najviac názvov kníh, ktoré boli v školskej knižnici.
Žiaci 4. ročníka svoju tvorivosť a fantáziu ukázali v písaní krásnych básní a príbehov o jeseni, z ktorých si vyrobili vlastnú knihu. Tiež vytvorili leporelo s názvom Komixové rozprávky. Úlohou každého žiaka bolo vymyslieť a správne napísať svoj obľúbený príbeh. A že to nie je vôbec jednoduché, zistili na začiatku svojej práce.

• Deň knižníc_1.r._1
  • Deň knižníc_1.r._2