máj

Vyučovanie v lese

Dňa 24. 5. a 25. 5. žiaci III. B a III. C triedy vymenili vyučovanie v triede za oveľa zaujímavejšie - a to priamo v lese - v Juskovej Voli na Náučnom chodníku Bučí laz. Rozvrh hodín sa nelíšil od toho "školského". Hodiny vlastivedy, prírodovedy, slovenského jazyka, matematiky, telesnej i hudobnej výchovy "odučil" RNDr. Pavol Kaňuch s ľahkosťou, vysoko odborne, ale čo bolo najdôležitejšie - upútal pozornosť žiakov, čo sa prejavilo v kontrolných otázkach v závere každej vyučovacej hodiny. Žiaci si ani nevšimli, ako sa striedali informácie teoretické s praktickými, aj to, že krátke prestávky v chôdzi striedali hodiny v stoji. S radosťou určovali stromy podľa listov, vtákov podľa ich spevu, kvety priamo na zakvitnutej lúke, pozorovali prelet jastraba, ďatľa, či bociana. S úžasom pozorovali žabku - ktorú im ich učiteľ citlivo chytil v prírodnom jazierku a hoci sa nenechala dlho obzerať a svižne im z rúk vyskočila a odskákala späť, bol to pre nich neopísateľný zážitok.
Preto nebolo nijakým prekvapením, že testy, ktoré žiaci vypracovali už v škole, dopadli výborne.
Trasa chodníka viedla upravenými chodníkmi a lesnými cestami a v teréne so zreteľne vyznačenou červenou miestnou turistickou značkou. Prechádzala viacerými prírodnými prostrediami - alúvium potoka, lúka, kroviny, listnatý les a nachádzalo sa v nej 11 demonštračných plôch približujúcich miestne geografické, prírodovedné, historické a kultúrne zaujímavosti.
Bolo až neuveriteľné, že žiaci prešli 4 km v prevýšení 78 m a zabudli na sťažnosti o únave. Boli na seba pyšní, že prekonali prirodzené prekážky - prechod po úzkej lavičke nad potokom, výstup do kopca, aj dotyky nepríjemnej žihľavy a les sa im odmenil - čistým vzduchom, osviežujúcou vodou zo studničky, či sladkými lesnými jahôdkami.
Na tento vyučovací deň budú tretiaci dlho spomínať aj pri prezeraní turistickej mapy Slanské vrchy, ktorú im pán Pavol Kaňuch daroval. Ďakujeme a už teraz sa tešíme na ďalší vyučovací deň priamo v prírode.

• DSC03807
  • DSC03816