apr

Deň Zeme

"Kto nevidí krásy prírody, nič nevidí"
J. A. Komenský

Príroda, životné prostredie a jeho ochrana sú súčasťou výchovno-vzdelávacieho procesu. Deti nielen na vyučovacích hodinách nadobúdajú vedomosti a schopnosti ekologicky myslieť a konať, šetrne zaobchádzať s prírodou, chrániť ju a zveľaďovať. Svoje vedomosti i praktické zručnosti z tejto oblasti si naši žiaci overili pri aktivitách, ktoré pre nich pripravili p.učiteľky v rámci sviatku Dňa Zeme.
Prváčikovia v rámci besedy o našej Zemi zhliadli aj krátku prezentáciu o našej modrej planéte, o živej i neživej prírode, odpadoch i ochrane životného prostredia. Nemenej zaujímavé bolo riešenie tajničiek, rébusov, či vymaľovanie obrázkov na túto tému v pracovných listoch.
Druháčikovia sa venovali čítaniu s porozumením, pochopeniu slov recyklácia, cyklista - ochranca životného prostredia. V II. C si triedili odpad, ktorý vyprodukovali cez prestávky, vysvetľovali význam značiek na obaloch, v II. D si vymaľovávali obrázky s touto tematikou.
Aj tretiaci si pri príležitosti Dňa Zeme vyskúšali mnohé aktivity, ktorými si pripomenuli cenné dary, aké nám naša Zem poskytuje. Šikovnými rukami vytvárali rôzne plagáty, obliekli sa za secondhanďákov, zasadili semienka do "recyklo" kvetináčov, ktorými boli obaly od džúsov, porozprávali sa ako chceme našu Zem chrániť.

Štvrtáci oslávili sviatok Zeme pestrými aktivitami na každej vyučovacej hodine. Na hodinách matematiky riešili úlohy s témou ochrany prírody, na slovenskom jazyku triedili vybrané a príbuzné slová do správnych kontajnerov, písali želania Zemi k jej sviatku. Na čítaní rozoberali umelecké texty o záchrane Zeme, na mediálnej výchove sa stali novinármi a chystali príspevok o Zemi do televízneho vysielania a svojich novín. Prírodoveda bola venovaná prezentácii o sviatku Zeme a súťaži v poznávaní zákonom chránených živočíchov a rastlín. Pracovné vyučovanie a výtvarná výchova bola miestom výroby vlastnej zemegule.
A čo želajú štvrtáci miestu, na ktorom žijú? Našej Zemi želajú život bez vojen, lásku, šťastie, zdravie, čistý vzduch, čistú vodu, menej odpadu. Ale hlavne múdrych a vzdelaných ľudí, ktorí ju budú chrániť a zveľaďovať.

• 10a