dec

Preventívny projekt "Správaj sa normálne"

Správaj sa normálneTento projekt je určený žiakom 5. ročníka základných škôl. Projekt plní nielen informačnú funkciu (poskytuje informácie o Policajnom zbore, jeho úlohách, o predsudkoch a rasizme, dopravnej problematike, o linke dôvery atď.) ale najmä preventívnu funkciu ( poskytuje konkrétne rady deťom ako sa nestať obeťami trestného činu, ako zvládať určité záťažové situácie, kam sa obrátiť o pomoc a pod.). Cieľom projektu je budovanie mostu dôvery medzi políciou, školou, dieťaťom, rodinou a verejnosťou.

Prvou z sprístupnených tém pre žiakov je téma "Priatelia policajti", ktorej cieľom je nielen oboznámiť deti s postavou Roba – s maskotom projektu, s ktorým by sa mali deti stotožňovať, zamýšľať nad problémami a brať ho ako múdreho rovesníka, ale predovšetkým priblížiť im činnosť polície, oboznámiť s jej druhmi a hlavnými úlohami, a zároveň prebudiť a rozvíjať pozitívne zmýšľanie o polícii. Ďalšou témou je "Kto kradne, je zlodej", ktorej cieľom je informovať o krádežiach a o predchádzaní krádežiam. Porozprávať o násilí a o normálnom spolunažívaní a informovať o linke pomoci je stredobodom témy "A pôjdeš v tom s nami". Medzi témami sú aj témy s dopravnou problematikou "Správaj sa normálne" a "To musíš vedieť", ktorých cieľom je informovať o zásadách bezpečného bicyklovania, o zodpovednom a slušnom správaní v prostriedkoch hromadnej dopravy a predovšetkým venovať pozornosť správaniu chodca v cestnej premávke. Asi najzaujímavejšie sú pre deti témy s problematikou závislostí "Zákerná droga"; "Bingo! ... za moje peniaze!“ a "Na zdravie! Ďakujem, radšej nie!", ktorých spoločným cieľom je informovať o závislostiach, ich škodlivosti pre človeka, ďalej venovať pozornosť problémom, ktoré spôsobujú závislí svojmu okoliu, najmä rodine a priviesť deti k uvažovaniu o zodpovednosti za vlastný život. Ďalšou, pre deti veľmi príťažlivou témou, preberanie ktorej je zaradené pred Silvesterom, je problematika zábavnej pyrotechniky "Odpáľ to do vzduchu!". Cieľom je informovať o zábavnej pyrotechnike a predovšetkým poukázať na trvalé následky na zdraví ako dôsledku neodbornej manipulácie s výbušninami. Poslednou problematikou je problematika rasizmu a diskriminácie "Každý je iný!", ktorej cieľom je informovať o predsudkoch, diskriminácii, rasizme a ponižovaní, podporovať a šíriť toleranciu a znášanlivosť a poukázať na rovnosť všetkých ľudí pred zákonom.

Projekt sa začal realizovať v Slovenskej republike v školskom roku 1999/2000 v spolupráci s holandskou políciou. Len v Prešovskom kraji sa projekt Správaj sa normálne realizoval v minulom školskom roku na 69 školách, pričom sa ho zúčastnilo 2062 žiakov a 55 policajtov. Na našej škole sa do projektu zapojila V.B trieda a jej školiacim policajtom je kpt. Mgr. Matúš Vongrej.

• spravaj_sa_normalne_01
  • spravaj_sa_normalne_02