nov
27

Botanická záhrada

Botanická záhradaJeseň nám každý rok ponúka nádherné farby a svoje plody. Pri tejto príležitosti dňa 27.11.2013 žiaci 5.ročníka navštívili Botanickú záhradu v Košiciach. Hneď vo vstupnej hale ich pozornosť zaujalo veľké akvárium s množstvom pestrofarebných rybičiek. Počas prehliadky botanickej záhrady obdivovali výstavu rôznych druhov zeleniny, tekvíc a lampášov z nich vyrobených. V skleníkoch ich zasa zaujali tropické aj subtropické rastliny, s ktorými sa v prírode bežne nestretávajú – kakaovník, banánovník, papája, kiwi, mangovník, ryža a citrusové ovocie. Veľmi zaujímavé pre nich  boli kaktusy, bonsaje a rôznofarebné orchideje. Samozrejme, že každého upútali mäsožravé rastliny, ktoré našťastie neboli hladné, a tak sa všetci šťastne vrátili domov.

nov
20

Regionálna výchova

PirohyV rámci regionálnej výchovy si štvrtáci vyskúšali vyrobiť jedlo našich babičiek vlastnými rukami.  Všetci majú radi pirohy so slivkovým lekvárom, tak prečo nie. Veď to nebude také ťažké, povedali si. Ako sa pirohy robia? Stačí dostatok múky, pridať vodu, vajíčko, urobí sa cestíčko. Rozvaľkať a pokrájať, naplniť a zalepiť. Čo ešte? To už žiaci IV. C triedy dnes vedia, vyskúšali si to 20.11.2013 v školskej kuchynke na hodine pracovného vyučovania pod vedením Mgr. Kvetoslavy Hüblerovej. S ňou ich učili odborníčky naslovovzaté – mamky a staré mamky. Bolo ich päť – štyri kuchárky, jedna pomocníčka. Pirohy, samozrejme, aj uvarili a zjedli. Tak ako kedysi – pekne z jednej misy. Každá skupina zo svojej. Všetkým chutilo.

nov
16

Sabinovská palička 2013

Sabinovská palička 2013Mažoretky z TS Varanovia sa v sobotu 16.11.2013 zúčastnili medzinárodnej súťaže v mažoretkovom športe "Sabinovská palička 2013", kde sa stretlo takmer 700 mažoretiek z najlepších súborov zo Slovenska a Maďarska. V obrovskej konkurencii sa dievčatá nestratili a svojimi perfektnými výkonmi získali krásne umiestnenia:

nov
15

Plavecký výcvik

Plavecký výcvikV termíne od 14.10. do 15.11. absolvovali žiaci piateho ročníka základný plavecký výcvik. Cieľom tohto výcviku bolo eliminovať strach z vody, naučiť plávať všetkých zúčastnených, prípadne zdokonaliť  už čiastočné plavecké schopnosti žiakov. V závere plaveckého výcviku mohli žiaci preukázať svoje získané plavecké  schopnosti v pretekoch v jednotlivých plaveckých spôsoboch. Ako dopadli tieto preteky v jednotlivých triedach  si môžete pozrieť nižšie.

nov
15

Medzinárodný festival umeleckých skupín

Medzinárodný festival umeleckých skupínMestský dom kultúry v našom meste opäť zorganizoval Medzinárodný festival umeleckých skupín s názvom NAD TOPĽOU, WISLOKIEM A DUNAJOM. Pôsobivú mozaiku vyskladanú z vystúpení mladých spevákov, tanečníkov a hudobníkov mohli v Estrádnej sále Domu kultúry obdivovať 15. novembra 2013 aj žiaci našej školy. Počas festivalu sa prezentovali umelecké skupiny a sólisti z miest poľského mesta Rzeszow, maďarského mesta  Mlynky a nášho mesta. Svojimi vystúpeniami prezentovali výsledky a úspešnosť niekoľkoročnej aktívnej cezhraničnej spolupráce v oblasti kultúry.

nov
15

Týždeň zdravej výživy

Týždeň zdravej výživyUž sme si zvykli, že každý rok na našej škole organizujeme "Týždeň zdravej výživy". Tentokrát prebiehal od 11. do 15. novembra a niesol sa v znamení chutného zdravého jedla a osvety o zdravej výžive. Začiatkom tohto týždňa pridali ruku k dielu samotní žiaci a rozhlasovým vysielaním a besedami si spoločne pripomenuli, aká dôležitá je pestrá strava pre zdravie človeka. Pokračovali prípravou informačného panela o zdravej výžive a diskutovali na túto tému aj na vyučovaní. Učitelia sa počas vyučovania venovali osvete a propagácii nových foriem stravovania. Žiaci nezabudli ani na výzdobu školskej jedálne, v ktorej si zároveň pochutili na zdravých jedlách. Na jedálnom lístku nechýbali zeleninové prívarky, šaláty a polievky, ovocie a rôzne jedlá bohaté na vitamíny. Pôsobili nielen na chuťové poháriky, ale lahodili aj oku.

nov
13

Vyučovanie trochu inak - v planetáriu

Vyučovanie trochu inak - v planetáriu13. november 2013 bol pre žiakov 4. ročníka iný ako ostatné dni. Neučili sa v škole, ale v planetáriu v Prešove – v astronomickom laboratóriu, ktoré úspešne napomáha výuke a popularizácii astronómie a je jedinečným miestom pre pretvorenie vedeckého poznania na emocionálny zážitok. Hvezdáreň a planetárium využili aj naši štvrtáci ako doplnkové vyučovanie astronómie a takouto zaujímavou formou získali nové vedomosti o vesmíre, Slnku a planétach, o nočnej oblohe a hviezdach v lete i v zime.