nov

Program rozvoja osobnosti žiaka

Nový školský rok sa začalNaša škola už niekoľko rokov spolupracuje s Centrom pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie vo Vranove nad Topľou. V rámci tejto spolupráce sa zapája aj do programu rozvoja osobnosti žiaka, ktorý každoročne absolvujú žiaci siedmeho ročníka ako súčasť výchovy v predmete Občianska náuka. Tento preventívny program je zameraný na sociálny rozvoj žiakov, podporu vzťahov v triede a budovanie pozitívnej atmosféry v kolektíve. Jeho obsahom je aj drogová prevencia, rozvoj komunikácie, spolupráce a sebaprezentácia.

Program pozostáva zo štyroch stretnutí, každá trieda sa delí na polovicu, aby sa zvýšila efektivita skupinovej práce. Používanou formou práce sú hry, skupinová komunikácia v podobe diskusie a rôzne aktivity.

Úvodné stretnutie je zamerané na spoznávanie a sebaprezentáciu. Žiaci individuálnou a skupinovou formou  prezentujú seba, svoje záujmy a vzťah k iným ľuďom. Druhé stretnutie je zamerané na trávenie voľného času a stanovenie si denného režimu. Žiaci posudzujú a hodnotia správne rozloženie času. Ďalšie stretnutie je zamerané na spoluprácu. Počas hodiny dostanú žiaci cieľ vybudovať najkrajšiu a najvyššiu vežu. Overujú si svoje spôsoby vedenia tímu a formy spolupráce prostredníctvom verbálnej a neverbálnej komunikácie. Posledné stretnutie je zamerané na prevenciu drogových závislostí, a to predovšetkým alkohol a fajčenie, kde žiaci ukazujú svoje skúsenosti s alkoholom a cigaretami. Zároveň získavajú informácie o škodlivých účinkoch jednotlivých legálnych drog. Vzájomnou prezentáciou poukazujú na nežiaduce účinky spomínaných látok.

Cieľom stretnutí je, aby si žiaci dokázali určiť správne hodnoty a životné ciele, podporiť ich zdravé sebavedomie a uvedomiť si zmysel zodpovedného života, taktiež sa poukazuje na dôležitosť komunikácie medzi ľuďmi. V závere stretnutia žiaci hodnotia celý program, záujem o ďalšie podobné besedy formou písomnej spätnej väzby a zároveň si podávajú vzájomnú pozitívnu spätnú väzbu.

Veríme, že zapojením žiakov do takejto formy práce sa posilní ich schopnosť aktívne sa uplatňovať v reálnom prostredí poznaním vlastných možností, určením si správnych hodnôt a adekvátnou komunikáciou v zložitej spleti medziľudských vzťahov.

foto ilustračné