okt

Týždeň zdravej výživy

tyzden zdravej vyzivyOvocie a zelenina – sú zdravé, šťavnaté, chutné, farebné .... A taký bol aj náš „Týždeň zdravej výživy, ktorý na škole prebiehal od 13. októbra do 17. októbra. Počas neho mali žiaci možnosť obdivovať a okúsiť plody jesene. Spoznávali nielen ich tvary, vôňu a chuť, ale predovšetkým ich dôležitosť pre zdravie. Týždeň zdravej výživy sa niesol v znamení chutného zdravého jedla a osvety o zdravej výžive. Žiaci počas neho dokázali, že sa vedia zdravo, racionálne a pritom chutne  stravovať.

Každý deň v tomto týždni bol niečím iným zaujímavý a príťažlivý. Počas celého týždňa bola v priestoroch školy žiakom a ich rodičom sprístupnená výstavka pod názvom „Dary jesene“.
Pondelok, ktorý mal názov „ovocný deň“, žiaci ochutnávali rôzne druhy ovocia. Pripravovali ovocné misy a chutné ovocné šaláty, ktoré boli vkusne naservírované. So svojimi učiteľmi si pritom zdôraznili význam konzumácie ovocia najmä v surovom stave. Pripravili výstavku ,,NAJ JABLKO 2014" a najmenší sa zapojili do súťaže pod názvom „OVOCNÍČKOVIA“.
Druhý  – „zeleninový deň“, sa spájal s ochutnávkou rôznych druhov zeleniny, prípravou zeleninových mís a zeleninových šalátov. V interiéri školy vytvorené plagáty a projekty pútali pozornosť  nielen samotných žiakov, ale aj ich rodičov a vyučujúcich.
Tretí deň sa v školskej kuchynke konali  „tvorivé dielne“. Podľa zozbieraných receptov od starých mám pripravovali žiačky zdravé nátierky a miešané šaláty, ktoré potom ponúkali spolu s celozrnným chlebom a pečivom svojim spolužiakom a učiteľom. Recepty bryndzovej, syrovej, paprikovej, cesnakovej a rybacej nátierky si žiaci mohli zobrať aj domov. Mladší žiaci sa zapojili do výtvarnej súťaže pod názvom „Jeseň pani bohatá“, kde svojimi prácami ukázali ostatným spolužiakom svoju šikovnosť a nápaditosť.
Vo štvrtok – počas „kokteilového dňa“ sme sa zamerali na prípravu oku a chuti lahodných mliečnych kokteilov, štiav z ovocia a zeleniny. Počas besedy na tému „RAW – zdravá výživa“ s pani Jurčovou si žiaci uvedomili význam pitného režimu, stotožnili sa s nutnosťou obmedziť sladké malinovky a nápoje s obsahom kofeínu.
V piatok, ktorý sa niesol v duchu hesla  „V zdravom tele - zdravý duch“ sme besedou o význame aktívneho pohybu a športovými súťažami u štvrtákov a deviatakov podporili chuť zašportovať si a urobiť tak niečo prospešné pre svoje zdravie. Víťazom vo vybíjanej sa stalo družstvo IV. A, na 2. mieste skončila IV. B a na 3. mieste sa umiestnila IV. D trieda. Víťazným družstvom v basketbale sa podľa počtu bodov stalo družstvo IX. B.
Celý týždeň sme ukončili vyhodnotením literárnej súťaže na tému zdravej výživy a výstavy ,, NAJ JABLKO 2014“.  Výhrou sa môže pochváliť literárna práca A. Fejkovej(VII. D). V súťaži o najkrajšie jablko to mala porota veľmi ťažké. Po náročnom rozhodovaní porota vybrala jabĺčka týchto žiakov:  J. Tömöryovej(III. B), S. Janovej(I. D), K. Krúdyovej(IV. A),  L. Draxlerovej(IV.B) a T. Capcaru(I. A)
Tento týždeň nielen splnil naše očakávania, ale hlavne mnohým žiakom zachutilo to, čo predtým príliš neobľubovali, alebo sa s tým vo svojom jedálnom lístku nestretávali. Vďaka pani kuchárkam našej školskej jedálne si počas celého týždňa  pochutnávali na výborných jedlách. Vďaka patrí žiakom a ich učiteľom za ich šikovnosť a nápaditosť.
Žiakom sa tento týždeň veľmi páčil, preto sa k Týždňu zdravej výživy s radosťou vrátime aj v nasledujúcom školskom roku.

• tyzden_zdravej_vyzivy (1)
  • tyzden_zdravej_vyzivy (10)