nov

Deviataci v Slovenskom technickom múzeu v Košiciach

Dňa 25. 11. 2015 sme sa my, deviataci, spolu so svojimi učiteľmi, vybrali na návštevu košického Slovenského technického múzea. Exkurzia to bola vskutku zaujímavá.

Mali sme možnosť pozrieť si 2 expozície. Najprv  sme sa ocitli v Sieni elektrických výbojov, kde sme mohli vidieť a na vlastnej koži si vyskúšať predvádzanie vysokonapäťových efektov, vstupy do Faradayovej klietky, Teslove transformátory a frekvenčné zosilňovače, plazmovú guľu. Následne sme si pozreli krátky film, ktorého témou bol Nikola Tesla, vynálezca a konštruktér mnohých elektrických strojov a prístrojov.

Hneď na to sme sa presunuli do Planetária. Planetárium je optický prístroj umiestnený uprostred kruhovej miestnosti s priemerom 8m, kde sa nad hlavami návštevníkov klenie biela polguľová plocha, predstavujúca umelú oblohu. Pre záujemcov o astronómiu predvádza hviezdnu oblohu, planéty, Slnko, Mesiac, neobyčajné úkazy a pohyby nebeských telies. Jednotlivé obrazy do seba zapadajú a vytvárajú dokonalú ilúziu oblohy plnej hviezd. Dve projekčné hlavy umožňujú demonštrovať pohľad na nočnú oblohu za severnej a južnej pologule Zeme.

Opäť sme sa mohli na chvíľu vzdelávať formou zážitkového učenia.

• image001
  • image040
  • image041
  • image042

Dňa 25. 11. 2015 sme sa my, deviataci,  spolu so svojimi učiteľmi,  vybrali na návštevu košického Slovenského technického múzea. Exkurzia to bola vskutku zaujímavá. Mali sme možnosť pozrieť si 2 expozície. Najprv  sme sa ocitli v Sieni elektrických výbojov, kde sme mohli vidieť a na vlastnej koži si vyskúšať predvádzanie vysokonapäťových efektov, vstupy do Faradayovej klietky, Teslove transformátory a frekvenčné zosilňovače, plazmovú guľu. Následne sme si pozreli krátky film, ktorého témou bol Nikola Tesla, vynálezca a konštruktér mnohých elektrických strojov a prístrojov.

Potom sme sa presunuli do Planetária. Planetárium je optický prístroj umiestnený uprostred kruhovej miestnosti o priemere 8 m, kde sa nad hlavami návštevníkov klenie biela polguľová plocha, predstavujúca umelú oblohu. Pre záujemcov o astronómiu predvádza hviezdnu oblohu, planéty, Slnko, Mesiac, neobyčajné úkazy a pohyby nebeských telies. Jednotlivé obrazy do seba zapadajú a vytvárajú dokonalú ilúziu oblohy plnej hviezd. Dve projekčné hlavy umožňujú demonštrovať pohľad na nočnú oblohu za severnej a južnej pologule Zeme.

Opäť sme sa mohli na chvíľu vzdelávať formou zážitkového učenia.