okt

Medzinárodný deň školských knižníc

Medzinárodný deň školských knižníc vyhlásila Dr. Blanche Woolls, prezidentka Medzinárodnej asociácie školského knihovníctva (IASL) a pripomína sa od roku 1999. Deň je oslavou školských knižníc, ich významu a prínosu pri vzdelávaní detí. Hlavnou myšlienkou je podpora vzťahu žiakov ku knihám, školskej knižnici, čítaniu a poznávaniu a získanie si väčšieho počtu milovníkov literatúry. Odvtedy sa uskutočňuje každoročne štvrtý októbrový pondelok. V tomto roku to bolo 24. októbra.

Malým prváčikom práca s knihou nie je neznáma. Medzinárodný deň školských knižníc si pripomenuli krátkou návštevou školskej knižnice, kde im pani učiteľky priblížili prácu knihovníčky a spôsob výmeny a používania kníh.  Pri rozprávkovom domčeku sa započúvali do rozprávok o písmenkách a v triedach sa zahrali na malých ilustrátorov. Svoje zážitky  zobrazili vo výtvarných dielkach,  z ktorých si urobili výstavku.

Do oslavy knihy sa zapojili aj starší žiaci. Prijali výzvu Ministerstva školstva Slovenskej republiky - Spoločné čítanie rozprávky v základných školách na celom území Slovenska.

Vybrali si jednu knihu z našej školskej knižnice Modrý motýlik a spoločné čítanie sa mohlo začať. Žiaci II. A čítali knihu Zatúlané húsa, II.B a II.C Budkáčik a Dubkáčik, II.D Rozprávky o psíčkovi a mačičke, III. A Slovenské rozprávky, III.B Knihu rozprávok H. CH. Andersena, III. C Osmijankove rozprávky, III.D Opice z našej police, IV. A Slovenské rozprávky, IV. B. Ezopove bájky, IV. C Dunajská kráľovná a žiaci IV. D sa zabavili pri knihe Bola raz jedna trieda.

Žiaci od piateho po deviaty ročník sa venovali čítaniu rozprávok s porozumením. Veď práve rozprávky nás  sprevádzali počas celého nášho detstva. V hlavách nám utvárali nové svety, ktoré sme nepovažovali za vymyslené a neskutočné. Práve naopak. Rozprávka bola súčasťou nášho detstva rovnako ako otec a mama. Môžeme sa zamyslieť nad symbolikou, ktorá je ukrytá v čarovných príbehoch a povestiach o pastieroch, drevorubačoch, princeznej, kráľovi, sedemdesiatej siedmej krajine, zakliatom zámku, hovoriacich zvieratách… Môžeme pochopiť, že Vratko neosúša slzy sveta iba v rozprávke, ale že to robí i v skutočnosti. Stačí sa iba zastaviť a zamyslieť.

Do čítania sa zapojili aj pani učiteľky, čítanie sa všetkým páčilo a zaujalo ich. Spoločne sa dohodli, že si ho zopakujú a súhlasia so slovami ministra školstva Petra Plavčana:

"Treba veľa čítať a hľadať súvislosti, veľmi dôležité bude podnietiť v deťoch záujem o čítanie a toto je jedna z ciest," komentoval minister iniciatívu, ktorá má zlepšiť čitateľské návyky žiakov. "Sám som veľa čítal a považujem to pre rozvoj dieťaťa za veľmi dôležité," podčiarkol.

• 20161024_090747
  • 20161024_090838