máj
29

Hlinená krása s čarovným štetcom a zázračnou farbičkou

farbicka miniTvorivosť v živote človeka i ľudskej spoločnosti zohráva významnú úlohu. Zvlášť vo výchovno-vzdelávacom procese je potrebná tvorivá inšpirácia, aby podporovala sebarozvíjanie žiakov a podnecovala ich k tvorivej činnosti. Súťaže "Hlinená krása" a "Čarovný štetec a zázračná farbička", ktoré každoročne pripravuje CVČ vo Vranove n/T, sú výbornou inšpiráciou pre "malých umelcov", ktorí za krátky čas vytvárajú veľmi zaujímavé umelecké dielka. Práca s hlinou, či s farbičkami a štetcom nie je cudzia ani žiakom našej školy, ktorí sa 23.5. a 29. 5. 2018, zúčastnili týchto súťaží a priniesli si pekné ocenenia.

máj
25

Eko-deň Zádielska tiesňava

zadiel mini25. mája pri príležitosti Európskeho dňa národných parkov (24.5.) sa ôsmaci ocitli v národnom parku Slovenský kras – v Zádielskej tiesňave. Je dlhá 2 km, na niektorých miestach má hĺbku takmer 400 m a najužšia časť má len 10 m. Dolinou preteká Blatnický potok striedavo raz po pravej raz po ľavej strane cesty a vytvára malé vodopády a kaskády.
Touto tiesňavou nás odborným výkladom sprevádzal speleológ Gabriel Lešinský a RNDr. Marcel Uhrin, PhD., ktorý pôsobí na Prírodovedeckej fakulte UPJŠ v Košiciach.Vyrozprávali nám príbehy krasovej krajiny, spoznali sme niektoré faunistické a floristické zvláštnosti, historické i prehistorické pamiatky, jaskyne a aj ich objaviteľov.

máj
24

Exkurzia vo vlastivednom múzeu v Hanušovciach n/T

archeopark miniPraktické overenie učebnej látky z dejepisu mali možnosť žiaci 6.ročníka. 24. 5. 2018 sa zúčastnili exkurzie vo vlastivednom múzeu v Hanušovciach n/T. Prezreli si prírodné pomery a históriu vranovského regiónu, expozíciu dobovo zariadených interiérov. Najväčším zážitkom bola návšteva archeoparku. Prehliadka dobových príbytkov, streľba z luku, práca na hrnčiarskom kruhu, výroba šperkov a hlavne zaujímavé slová našich sprievodcov ostanú v pamäti našich žiakov.

máj
22

Štvrtáci vo Vlastivednom múzeu a archeoparku v Hanušovciach nad Topľou

archeopark miniVlastivedné múzeum v Hanušovciach nad Topľou má čo ponúknuť aj našim štvrtákom. Dňa  22.5.2018 navštívili renesančno-barokový kaštieľ, v ktorom múzeum sídli. Prezreli si dobový nábytok, vzácne obrazy, spálňu, siene, dobové predmety. Veľkým zážitkom bol archeopark. Vyskúšali si archeohudbu na replikách pravekých hudobných nástrojov, mohli sa dotknúť či poťažkať repliky pravekých nástrojov, nakuknúť do obydlí, vyskúšať prácu na hrnčiarskom kruhu, streľbu z luku, či výrobu ozdôb. Využili  možnosť oddychu a zábavného učenia sa pod holým nebom. 

máj
19

Pod Megešským zámkom

zamokmedzianky miniĎalšou zastávkou pri poznávaní blízkeho okolia, bol pre malých turistov 19.5.2018 Megešský zámok v neďalekých Medziankach. Vďaka skupine Muzeánum Hanušovce, mali možnosť cez vlastný autentický zážitok spoznávať minulosť. Dozvedeli sa, že Megešský zámok bol najstarším, ale i najmenším hradom na Šariši. Deti mali možnosť objavovať tajomstvo hliny, vyskúšať si lukostreľbu, jednoduché tkanie, štiepanie kameňa, pletenie z prútia, či obdivovať prácu šperkára. Ich turistický výkon bol odmenený prekrásnym výhľadom na Slanské vrchy.

máj
20

Magikus Folklorikus

magikus miniV dňoch 7. - 9. júna 2018 oslávi Detský folklórny súbor CIFROŠKO 15. výročie svojho založenia. Pri tejto príležitosti uvedie scénický autorský program s tajomným názvom "Magikus Folklorikus". Cifroškári srdečne pozývajú na predstavenie, v ktorom sa vrátia o niekoľko desaťročí späť, do obdobia, kedy zaklínadlá, povery a čary boli bežnou súčasťou života ľudí. Ako sa s týmito tajomnými silami popasujú? Príďte sa na nich pozrieť do Mestského domu kultúry vo Vranove nad Topľou:

7. jún 2018 - 17.00 h - VEREJNOSŤ                   8. jún 2018 - 17.00 h - RODIČIA                  9. jún 2018 - 17.00 h - POZVANÍ HOSTIA

máj
17

Včely, včielky, včeličky...

vcela miniDňa 17.5.2018 sa deti z ŠKD stretli na besede venovanej včelám a práci včelára. Upevnili si svoje vedomosti z prvouky a dozvedeli sa veľa nových a zaujímavých informácii zo života včiel. Zároveň mali možnosť obzrieť si včelie produkty, pomôcky pri práci so včelami a nakoniec ochutnať aj pravý včelí medík priamo z plástu.