jún
22

Múzeum v Hanušovciach

archeopark miniJedinečný priestor na učenie sa navštívili žiaci II. A a II. C triedy vo štvrtok 17.6.2021.
Kto by nechcel cestovať v čase, zažiť skutočnosti poznané len z kníh.
Nie úplne, ale dosť reálne takúto možnosť ponúka Archeopark v Hanušovciach n/T. - Živá archeológia. Po prekročení brány palisády, oddeľujúcej 21. storočie od praveku, Archeopark ponúka poznanie piatich základných období praveku a včasného stredoveku prostredníctvom piatich obydlí a ich vybavenia, hlavne však poskytuje živú aktivitu ľudí, dotyk s matériou i fantáziou a obrovský priestor na interaktívne činnosti. Najstarším objektom archeoparku je kožený stan – najmladším je zrub Slovanov z 9.-10. storočia. Prehliadka archeoparku tak umožňuje imaginárne prejsť v čase vyše 30 tisícročí. Významnou súčasťou areálu je hrnčiarska dielňa pri dome Keltov, prvého historicky známeho etnika v našej oblasti. Obísť nemožno ani areál so zvieratami, ktoré dotvárajú živú atmosféru archeoparku. Výnimočná stavba – na Slovensku jediná a v rámci Európy tiež ojedinelá je replika šperkárskej sklárskej pece. Prijali sme pozvanie k Dessewffyovcom, niekdajším vlastníkom kaštieľa. Pani sprievodkyňa nás zaviedla priamo do spálne jedného z jej príslušníkov. A tiež do ich salónu a do ďalších siení. Spoznali sme historickú expozíciu z nepokojných časov 20. storočia. Vstúpili sme aj do tajov matky prírody - druhohorné amonity, treťohorné morské dno, fragmenty štvrtohorných vyhynutých cicavcov, súčasná podoba lesov a pririečnych nív, diviak, vydra, motýle, dravce, netopier...

 • exkurzia_1
 • exkurzia_10
 • exkurzia_11
 • exkurzia_12
 • exkurzia_13
 • exkurzia_14
 • exkurzia_2
 • exkurzia_3
 • exkurzia_4
 • exkurzia_5
 • exkurzia_6
 • exkurzia_7
 • exkurzia_8
 • exkurzia_9