okt

Svetový deň mlieka v školách

mlieko miniSvetový deň mlieka v školách je medzinárodnou udalosťou podporovanou a propagovanou od roku 2000 Organizáciou pre výživu a poľnohospodárstvo. Podstatou tohto dňa je pripomenutie významu mlieka v školách. Je to spôsob, ako sa zamerať na pomoc deťom, upozorniť na dôležitosť pitia mlieka v školách a na jeho zdravotné prínosy pre výživu mladého organizmu. Aj keď v posledných rokoch pribúdajú alergie a intolerancie na laktózu, mlieko a mliečne výrobky sú dôležitou súčasťou výživy detí, pretože obsahujú dôležité živiny potrebné ich pre zdravý vývin.
Aj naši prváci si tento deň pripomenuli rôznymi zaujímavými aktivitami. Prostredníctvom videí pod názvom OBJAV MLIEKA ich rozprávková kravička previedla svojím svetom. Deti sa dozvedeli, kde sa chovajú kravy, čím sa živia, akú starostlivosť vyžadujú, ale spoznali aj cestu, ktorou musí prejsť mlieko, kým sa dostane k spotrebiteľovi a aké mliečne výrobky sa z neho vyrábajú. Zaujímavé pracovné listy, hry, kvíz, tvorivé výtvarné činnosti s témou mlieka, či pochutnávanie na mlieku a mliečnych výrobkoch, boli spestrením ich „mliečneho dňa.“ Mnohí prváci sa už zapojili do mliečneho programu Brejky a zistili, ako chutí mliečko zo školského automatu.
Takéto dni dávajú príležitosť hravou formou vštepovať deťom zásady zdravej výživy a spropagovať mlieko, aby sa stalo každodennou súčasťou života dieťaťa.