CVIČENIE V PRÍRODE

jesen2Počas cvičenia v prírode tretiaci zdolali NÁUČNÝ CHODNÍK BILA HURA. Mnohí z nich ho navštívili prvýkrát. Dozvedeli sa veľa nových informácií a strávili príjemné dopoludnie v zdravom lesnom prostredí.

sep

Cesta za vedou, vodou a umelou inteligenciou

einsteinFestival vedy Európska noc výskumníkov je najväčšou celoeurópskou iniciatívou zameranou na popularizáciu výskumu a inovácií. Posledný septembrový piatok sa uskutočnil už jeho 17. ročník, na ktorom nesmú chýbať každoročne ani žiaci ôsmeho ročníka našej školy. Podujatie sa konalo vo viacerých mestách Slovenska a naši dvojkári sa zúčastnili podujatia v priestoroch OC Optima v Košiciach. Cieľom podujatia bolo priblížiť prácu a výsledky vedcov a možnosti ich reálneho uplatnenia v každodennom živote širokej verejnosti.
Tento rok je Európska noc výskumníkov zameraná na dve témy: VODA – šetrenie, ochrana, čistenie, predchádzanie míňaniu zdrojov, a pod. a UMELÁ INTELIGENCIA - jej úloha pri napredovaní ľudstva a riešení problémov, ktorým musí svet čoraz viac čeliť, so zreteľom aj na možné riziká.

sep

Európsky deň jazykov 2023 – Povedzte ÁNO jazykom!

jazyky miniZ iniciatívy Rady Európy v Štrasburgu sa Európsky deň jazykov (EDJ) oslavuje každoročne 26. septembra už od roku 2001. Motto tohtoročného dňa jazykov je: „Povedzte ÁNO jazykom.“ Na našej Dvojke sme svoje „áno“ vyjadrili viacerými spôsobmi. Naši žiaci na hodinách cudzích jazykov v tento deň súťažili, hrali sa so slovíčkami, učili sa slová v iných cudzích jazykoch, vytvorili plagáty, lúštili hádanky, počúvali piesne a zisťovali, akými rôznymi jazykmi sa na našej škole rozpráva. Poznané sme si upevňovali pomocou didaktických hier a kvízov. Jednou z aktivít - vytvoriť plagát, v ktorom spojíme osobnosti anglickej a slovenskej literatúry - sme sa zapojili aj do súťaže EDJ Motýle, ktorá prebieha v rámci európskeho dňa jazykov. Ak ste zvedaví, ako to na našich hodinách vyzeralo, pripájame malú ochutnávku v podobe obrázkov.

Medzinárodný deň jabĺk

jablko„Každý deň jablko – od lekára ďaleko!“

Viete, že jablko je vitamínová bomba? Je jedno z najzdravších a v našich sadoch najdostupnejším ovocím, plné vitamínov, vlákniny, minerálnych a iných zdraviu prospešných látok. Má pre nás nezastupiteľné miesto v zdravej výžive a dokonca aj v ľudovom liečiteľstve.

V spolupráci s RÚVZ vo Vranove nad Topľou sme 27. septembra pripravili besedu spojenú s ochutnávkou od sponzora Coop Jednota pri príležitosti medzinárodného dňa jabĺk. Mgr. Emília Ondušková a Mgr. Veronika Ščerbová štvrtákom priniesli na pamiatku záložky do knihy o jabĺčkach, aby sme si tento zaujímavý deň plný aktivít pripomínali čo najdlhšie. Zaspievali sme si ľudové a detské piesne, v ktorých sa spomína jablko.V rámci slovenského jazyka sme si vysvetlili ľudovú múdrosť: Každý deň jablko, od lekára ďaleko.

sep

Biela pastelka znamená svetlo, keď všade navôkol je tma...

bp miniNaša škola sa aj tento rok zapojila do zbierky – Biela pastelka. Jej výnos slúži na dofinancovanie aktivít, ktoré nevidiacim a slabozrakým ľuďom pomáhajú začleniť sa do bežného života.
Aj vďaka Vám sa mnohým ľuďom otvorí nová kapitola samostatného a radostnejšieho života.
Ďakujeme!
„Radosť z konania dobra je jediným opravdivým šťastím.“
                                                                                     Lev Nikolajevič Tolstoj

Imatrikulácia v ŠKD

rytierNový školský rok prináša so sebou nové možnosti a príležitosti pre prvákov, ktorí sa stávajú súčasťou našej školskej komunity. Jednou z týchto príležitostí je aj vstup do ŠKD, kde môžu objaviť nových priateľov a rozvíjať svoje záujmy. „Kráľovstvo ŠKD dnes svoje brány otvára a nových členov do svojho kruhu prijíma.“ Týmito slovami privítala v piatok, 22. septembra 2023, slávnostne nastúpených prvákov p. vychovávateľka M. Holpová alias kráľovná klubu. Uplynul takmer mesiac a naši prváci dostali možnosť ukázať, čo všetko sa počas tohto obdobia naučili. Po slávnostnom zložení „Sľubu klubára“ boli slávnostne pasovaní za členov ŠKD. Prváci zvládli svoj deň na „1“ a spomienkou na tento slávnostný deň bude pre nich Imatrikulačný list.
Veľa šťastných a úspešných dní, milí prváci!

Biela pastelka

bp miniMoja mama nevidí
lúku, stromy, žiaden kvet.
Čiernym plášťom z hustej tmy
má zakrytý celý svet.

Nevie ako vyzerá
                              ocinova košeľa,