okt
28

Október – Mesiac úcty k starším

uctakst mini„Nieto krajšieho obdobia v prírode, ako je jeseň, keď vietor sa hrá s krásne sfarbenými listami. Nieto krajšieho a jemnejšieho pohladenia, ako pohladenie starého otca či starej mamy, nieto šťastnejších chvíľ ako keď sú s nami.“ Pri tejto príležitosti navštívili deti nášho ŠKD Domov pre seniorov v Zámutove a starkým odovzdali košík s ovocím, medíkom a vlastnoručne vyrobené pozdravy. Zaželali im, aby jeseň svojho života prežili v zdraví a pokoji.

okt
27

Rozprávková krajina eko-dňa deviatakov

opal baneV pohorí Slanských vrchov (10 km od Zámutova) sa nachádza tajuplný podzemný svet slávnych opálových baní. Hmla a typické októbrové počasie nám dnes nevadilo, lebo našich deviatakov čakalo v rámci októbrového eko-dňa veľa dobrodružstva. V opálových baniach sa totiž ukrýva duch podzemia, škriatkovia permoníkovia, či skúška odvahy v úplnej tme. S nasadenou prilbou žiaci zažili prehliadku tejto unikátnej pamiatky s odborným výkladom z oblasti histórie, geológie aj mineralógie. V opálovej bani sa ťažil vzácny opál do roku 1922. Vyťažený opál sa kedysi rozvážal do celého sveta, nachádzal sa dokonca v šperkoch a klenotoch významných uhorských panovníkov. Veľa zaujímavostí a nových informácií v obklopení pestrofarebnej prírody si žiaci naplno užívali.

okt
26

Šarkaniáda

sarkan miniŠarkan letí, šarkan letí,
za nim chlapci, za ním deti!
Šarkaniáda v našom školskom klube patrí k veľmi obľúbenej aktivite. Dôkazom sú fotografie, ktoré si môžete pozrieť. Počasie nám prialo a fúkal príjemný vietor, ktorý vyhovoval našim šarkanom. Deti sa zabavili, naučili sa ovládať šarkanov, ktoré sa vznášali na oblohe v rôznych farbách a veľkostiach.

okt
25

MIMORIADNE VZÁCNA NÁVŠTEVA NA DVOJKE

bellaPrvý slovenský kozmonaut otvoril novú odbornú učebňu

24. október 2023 bude zapísaný v kronike Dvojky ako veľmi významný deň, pretože nás navštívil prvý slovenský kozmonaut, brigádny generál v.v. Ing. IVAN BELLA. Takýto vzácny hosť neprišiel na našu školu náhodou. Stal sa protektorom novootvorenej fyzikálnej učebne, ktorá prešla hĺbkovou rekonštrukciou s novým interiérovým, technickým vybavením a učebnými pomôckami. Po slávnostnom prestrihnutí pásky a uvedení novej fyzikálnej učebne do užívania nás charizmatický rečník v diskusii telocvičných priestorov obdaroval svojimi bohatými skúsenosťami a zaujímavými zážitkami z vesmíru, ktoré sú pre bežného človeka unikátne už len počuť, nieto zažiť.

Senzácia v BBC, CNN - Misia Štefánik - 1. spomedzi 32 najlepších - 385. človek človek vo vesmíre - celebrita, vzor - Protektor našej učebne

okt
23

Tretiaci v Babadle

babka kukoV pondelok 23.10.2023 sa tretiaci zúčastnili bábkového predstavenia v Divadle Babadlo v Prešove. Múdra sova a prefíkaná líštička ich previedli svetom Ezopových bájok. Na vlastné oči sa presvedčili, že „Všade dobre, doma najlepšie“, „Kto niečo nedokáže, výhovorku si nájde“, „Nie vždy ver tým, čo ti lichotia“, „Kto si z iných robí posmech, ľahko sa sám môže stáť obeťou výsmechu.“ Zabavili sa i poučili a potešilo ich aj fotografovanie s herečkami a bábkami. V Solivare si pozreli miesto, kde sa v minulosti ťažila soľ.

okt
24

Vedecký kuriér priniesol Oceán v skúmavke

mendel miniJednou zložkou Európskej noci výskumníkov, ktorá sa konala v septembri 2023, je aj aktivita s názvom Vedecký kuriér. Škola, ktorá sa do tejto zaujímavej aktivity zapojí, dostane balíček s pokusmi pre žiakov podľa vlastného výberu. My sme si tento rok vybrali balíček s názvom Oceán v skúmavke. Vďaka týmto pokusom si mohli žiaci vyskúšať, aký účinok má okysľovanie oceánov na živočíchy a korálové útesy alebo ako chemicky rozbiť molekulu vody na vodík a kyslík. Celý okruh pokusov sme cyklicky uzatvorili zapálením zmesi vodíka s kyslíkom, čím sme opäť vyrobili vodu.
Práca odborníkov a vedcov je veľmi pútavá a môže byť aj pre žiakov zábavne sprístupnená. Touto jednoduchou aktivitou sme ich chceli nadchnúť pre vedu a výskum, čo nám aj podľa prekvapených výrazov tvárí a zaujímavých otázok žiakov podarilo. Vďaka experimentom a priamemu kontaktu s vedou si žiaci aj budúcich ročníkov môžu vyskúšať, aká obdivuhodná môže byť práca výskumníkov!

okt
23

Stretnutie s Čarodejníkom z krajiny Oz

divadlo ke miniZačiatok týždňa pred jesennými prázdninami sa stal pre našich šiestakov krásnym kultúrnym a umeleckým zážitkom.
V pondelok, 23. októbra, navštívili Národné divadlo v Košiciach, ktoré im ponúklo slávnu rozprávku v podobe tanečného divadla, baletu, s názvom Čarodejník z krajiny Oz. Významný taliansky režisér a choreograf Giorgio Madia sa podpísal na tomto veľkolepom a famóznom diele plnom tanca, hudby, baletu, vyblýskaných kostýmov a zaujímavých kulís.
Na scéne starobylého nádherného divadla z výšky galérie naši žiaci zaujato sledovali príbeh malej Dorotky, ktorú tornádo počas búrky prenieslo do neznáma. Jediný, kto jej môže pomôcť sa vrátiť domov, je čarodejník Oz zo Smaragdového mesta. A tak sa Dorotka vyberie po ceste vydláždenej žltými tehlami za čarodejníkom. Cestou stretne strašiaka Strachopuda, ktorý túži získať rozum, cínového drevorubača, ktorý by chcel mať srdce, a leva Bojka, ktorý túži po odvahe. V závere zistia, že Oz je v skutočnosti obyčajný človek bez čarodejných schopností. Napriek tomu dá strašiakovi rozum, drevorubačovi srdce a levovi odvahu, pretože ich už vlastne dávno majú.